Frugal NationFrugal Nation

Cheerios for $27.50 a pound?

We pay a price for convenience. But come on, folks: How hard is it to wash a potato?

By Donna_Freedman Feb 5, 2013 5:17PM

Logo: Money (Corbis)Yesterday I saw two supermarket signs that reflect a popular attitude toward nourishment: "Grab & Go Meals" and "Convenience Breakfasts."

Hint: Any time you see the word "convenience," you're likely to pay a lot more.

Case in point: cereal cups. A cup of Special K from the Convenience Breakfasts section costs the equivalent of $16 a pound, vs. a box of Special K that goes for $5.33 per pound. A cup of Oatmeal Express sells for $14.33 per pound, whereas instant oatmeal in packets will set you back $4.77 per pound.

A few aisles over you can buy bulk oatmeal for $1.09 per pound. But don't get me started.

Seriously: Is a markup of 300% or more really worth it? Apparently so, or we wouldn't have such a thing as precooked rice.

Yep, little plastic containers that you stick in the microwave. Within 60 seconds you've got a half-cup of white, brown or jasmine swamp seed. The cost: $4.89 per pound. No one ever went broke underestimating the laziness of the American public.

No time to peel?
Yes, I know how busy you all are. But have we become so separated from reality that we can't even boil our own eggs?

That is not a joke: You can buy bags of peeled hard-boiled eggs in some stores. I'd seen these in the Lower 48 but didn't find them in either of the two supermarket chains here in Anchorage. If images of the prefab cackleberries didn't exist online, my roommate might think I'd made them up: She responded with, "You're kidding" when I mentioned this item. (So have other people.)


I called a Trader Joe's market in Washington and found that a 9.3-ounce bag sells for $2.69; the clerk believed that there were 8 to 10 eggs in each bag. A 2008 online review of cage-free (not organic) precooked eggs noted that 11 of them sold for $4.59. No doubt the price has gone up.

Value added?

A few more examples of the "You're kidding" school of convenience food:
  • Prewashed sweet potatoes. Scrubbed, wrapped in plastic and "ready to microwave," for $2. Two bins over you could buy an unwrapped sweet potato for about $1.34. (I don't eat the skins, so I'll skip the pre-bake bath and keep the extra 66 cents.)
  • The Cheerios "Toddler Pack." This 1-ounce plastic container of the diaper set's preferred nosh sells for $1.89. For those of you keeping score, that works out to $27.50 per pound. In the cereal aisle, Cheerios cost as little as $1.95 per pound. (But the container is so easy for Junior to hold, you say? So is a sippy cup -- dump some cereal in it.)
  • Gelatin cups. Really? A four-ounce serving works out to about 76 cents. The same amount made with a box of mix: 20 cents. Learn to boil water, already.
  • Prefab PBJs. Sold in the freezer section, four for $3.99. Since each sandwich weighs just 2 ounces, I expect it would take more than one to fill up even a first-grader. (Oh, but the crusts have already been cut off! That’s "value-added"!)
No, that's "dollar-depreciated." While I understand the desire to have things ready now-now-NOW!, I sure wish we could replace "Grab & Go" with "Slow Down & Save."

It's hard to get ahead if you're paying $4.89 per pound for rice, or $3.99 for sandwiches that might make two lunches, tops, for your kids. Even a little basic planning and cooking could be a big boost to your food budget.

I know that many people buy convenience food because they're so stressed and busy. Overspending on food can certainly add to that stress, however.

I also think some people grew up in homes where no one cooked, and as a result can't even boil an egg. The thing is, none of us know how to do anything -- until we make a point of learning.

Readers:
What will and won't you pay for in the name of convenience?

More on MSN Money:

12Comments
Feb 6, 2013 8:43AM
avatar
AND THE GOVERNMENT ALLOWS PEOPLE TO USE FOOD STAMPS TO BUY THIS CRAP. CUT FOOD STAMPS OR RESTRICT WHAT CAN BE BOUGHT.
Feb 5, 2013 11:26PM
avatar
The only people that I ever see buying that expensively wrapped food are the ones paying with food stamps.  They are the only one's that can afford it.
Feb 5, 2013 7:52PM
avatar

I agree completely.  But, In the same vein as your "Surviving and Thriving" piece in which you were glad to have the option of getting a hotel room on your trip home from Jersey, I keep a few of these convenience items on hand, knowing that if I didn't/couldn't get around to cooking or shopping for my husband's work lunches, there is still something on hand healthier and cheaper than even two items from the drive-through dollar menu.  I keep a package of the same little rice cups you mentioned above, purchased with a coupon and usually on sale.  Stir in a 5-oz. can of Kroger's chunk breast chicken ALWAYS bought during a dollar sale (less DH's 10% senior coupon) and there's a decent lunch or dinner that cost about $1.65.  Having these price limits in mind helps in decision-making when planning/shopping.  DH breakfasts in his office , so the best option of cereal and milk is out (WAY too messy).  Whatever I come up with needs to fall somewhere between 25 and 35 cents on a daily average, not counting juice.  When one of these truly convenient foods is on clearance or is a loss leader like recently purchased 6-count Toaster Scrambler boxes  for 99 cents, I buy them all!  Gotta love a bargain.

Feb 6, 2013 12:12AM
avatar

I think it is about Cheerios, amongst other items...

Seems Donna just worked out the cost for you;  That do not do any comparison shopping...?

Americans have gotten extremely lazy....And then bitch about prices..??

Quick and easy is the Fare of the day....And you are going to pay for that service ...Period.

Seems many people do very little cooking, like 2-5 decades ago..?

I remember a friend, that we nicknamed "Microwave Mom" about 25-30 years ago.

 

Probably somewhat true about "foodstamp buyers"?

We donate to food banks also; And the people that run them, stay most want easy to cook or non-cook items...They have even had cooking classes to help them utilize better foods..

Feb 6, 2013 11:52AM
avatar
One of my favorite summer pasttimes is to pick wild Black Raspberrys and wild Blackberrys.  I also use the turkey bones after thanksgiving to make turkey frame soup (no you don't eat the bones).  Oddly, these recipes have all been deleted from the Better Homes and Gardens latest edition cookbook.  Shame on you.  All I know is until they bring back some of these, its the last BH&G cookbook I'll ever buy.  Wish I hadn't got the last one (which was a present so unfortunately, I can't take it back to show my outrage).
Feb 7, 2013 6:07PM
avatar
A (lazy) fool and his money are soon parted!
Feb 10, 2013 10:54AM
avatar
Another you've got to be kidding food purchase: deviled eggs.  A local store has them at 6 for $2.99.  That is 6 egg halves with the filling.  They are placed with the already store made subs.  And they sell!


Feb 7, 2013 2:48PM
avatar

The cost of convenience foods is almost always cheaper than take out.  In that regard, a heat and eat entree, frozen mashed potatoes, and bagged salad have a place on my table and in my budget.  The extra cost is almost always a balm to my sanity.

 

Feb 5, 2013 11:16PM
avatar
Terrible Headline. This article has nothing to do with Cheerios. You cannot take the cost of a container and extrapolate it to the cost of Cheerios per pound. Seriously, my three kids eat Cheerios all the time and it is the cheepest meal of the day.  I pay about $2 per pound when it is on sale.
Report
Please help us to maintain a healthy and vibrant community by reporting any illegal or inappropriate behavior. If you believe a message violates theCode of Conductplease use this form to notify the moderators. They will investigate your report and take appropriate action. If necessary, they report all illegal activity to the proper authorities.
Categories
100 character limit
Are you sure you want to delete this comment?

DATA PROVIDERS

Copyright © 2014 Microsoft. All rights reserved.

Fundamental company data and historical chart data provided by Morningstar Inc. Real-time index quotes and delayed quotes supplied by Morningstar Inc. Quotes delayed by up to 15 minutes, except where indicated otherwise. Fund summary, fund performance and dividend data provided by Morningstar Inc. Analyst recommendations provided by Zacks Investment Research. StockScouter data provided by Verus Analytics. IPO data provided by Hoover's Inc. Index membership data provided by Morningstar Inc.

WHAT IS FRUGAL NATION?

Donna Freedman's Frugal Nation blog is for readers who want to live cheaply -- whether due to necessity or a lifestyle choice. It explores living sustainably and making life more meaningful at the same time.

ABOUT DONNA FREEDMAN

Donna Freedman

Donna Freedman, a writer based in Anchorage, Alaska, writes the Frugal Nation blog for MSN Money. She won regional and national prizes during an 18-year newspaper career and earned a college degree in midlife without taking out student loans. Donna also writes about the frugal life for her own site, Surviving and Thriving.

VIDEO ON MSN MONEY

TOOLS

More

MSN MONEY'S