Smart SpendingSmart Spending

20 things it's cheaper to buy than DIY

Sure, it's cheaper to buy olive oil than make your own. But what other foods, products and services are best left to someone else?

By Karen Datko Sep 22, 2010 11:31AM

This guest post comes from Coupon Sherpa.

 

In an effort to be as frugal as possible, some of us have taken do-it-yourself a bit too seriously.

 

Sometimes it makes more monetary sense to buy a product or pay for a service than go the DIY route. For example, anyone who's tried to change the oil in their car and gotten a face full of gunk knows using Jiffy Lube is well worth the extra cost. On the other hand, it's kind of ridiculous to hire a maid when money is tight and you have the time (and physical ability) to handle the job yourself.

In fact, there are times when doing it yourself can cost you more money than hiring a pro. There's a reason most of us don't attempt our own plumbing. (If only my landlord would read that last sentence!)

Before you begin a project, whether it be creating a product, doing a little home repair or selling some stuff on eBay, consider whether you're better off hiring an expert or just heading to the store.
 
Products

Basic clothing. Unless you're raising your own sheep, goats or alpaca, and spinning and weaving the cloth to sew up your own basic garments, you can't beat the bulk prices manufacturers get on cloth and other production supplies.

Computers. In days gone by, when you could buy computer components and assemble them yourself, it was possible to save substantially by going the DIY route. But it now takes a degree from MIT to beat the prices you'll find on an average laptop or desktop computer.

Curtains. We all have one talented friend who whips up adorable kitchen curtains out of an old bed sheet, but living room drapes are an entirely different proposition. They're bulky, require a lining, must be properly weighted and the fabric is very expensive. Unless you're extreeeeemly handy with a sewing machine (a skill for which I envy you), it's cheaper to buy premade or hire a seamstress.

Electronics. Unless you're as fast with a soldering iron as Billy the Kid was with a six-shooter, you'll save more time buying, particularly if you use electronics coupons, than if you try to DIY -- even if you use a kit.

Those who tend to tinker are an entirely different breed who should DIY for the love of it, not because they're trying to save money.

Floorboards. Don't even bother. Just head straight to a home center and buy what you need. Try to DIY and you'll end up buying more wood, mess some of it up with mistakes, waste even more while trying to add tongue and grooves, and probably cut end joints that leave a gap. Of course, this assumes you already own a table saw and router, router table and about $50 worth of bits. And don't forget to add in the time you'll spend cutting down the original tree and trimming it into planks.

Houses. The flattened housing market has made it much cheaper to buy a house these days than to hand your money over to a developer. Try to build a house yourself and you'll find that materials and subcontractor expenses add up. (You'll have to hire licensed plumbers and electricians to ensure your new house meets code requirements.)

Buying a house instead of building also helps you avoid the nightmare of dealing with bills that magically inflate and bouncing-ball deadlines.

Pet food. Unless your pet has severe health restrictions that require a very specific diet, buying premade pet food is much cheaper than cooking up the stinky stuff yourself, especially if you make use of online deals, like using PetfoodDirect coupon codes.

Animals need protein, and most recipes require meat cuts that are far more expensive than that bulk kibble you can buy at a big-box store. Even buying a specialty product for finicky pets is cheaper.

If you insist on trying your hand at pet cookery, remember that dogs can't eat onions, grapes, garlic, mushrooms or uncooked potatoes. Cats can't eat onion, ice cream, chocolate, milk or raw pork.

Musical instruments. A friend of mine creates violins that are absolute works of art. Each one takes Gary about six months of patience using expensive materials and years of experience. The finished product has a unique tone and he makes a pretty penny, which is why he never lacks for orders.

Unless you're Gary -- or someone like him -- building your own musical instrument is an entirely different matter. You might turn a light bulb into a rattle or buy a kit for a drum, but the wise frugalista will turn to a professional for a professional instrument.

 

Food

Many processed foods, such as Pop Tarts and Cheerios, require a large capital investment in specialized machinery. Others, such as sausage, are made from the residue of other manufacturing processes to which we common folk don't have access. So we'll just ignore both these categories for the purposes of this list.

Carrot juice. My boss will argue about this one, but you pay $6 for a large bottle of Odwalla and a lot more than $6 for the carrots it takes to get that much juice. Naturally, it depends on the quality of your juicer. If you have one of the expensive brands that leaves nothing behind but dry skins, then you should be able to cut that price in half.

Cream cheese. Even if you've got 24 hours to complete the entire process, you'll have a hard time tracking down rennet. A pantry staple in my mother's day, rennet coagulates milk, causing it to separate into solids and liquids. You'll likely have to order it online and it's not cheap. Compare the price of making your own to Philadelphia Cream Cheese or, better yet, use store coupons like those from Safeway to buy the store brand, and there's no question which comes out on top.

Lasagna. Ricotta, sour cream, mozzarella, Parmesan, noodles, homemade tomato sauce and sundry other ingredients: The cost adds up with each layer. Sure, my recipe is superior to anything I've found in a box (if I do say so myself), but I've tasted a few commercial brands that were palatable and much, much cheaper.

 

Olive oil. I spent two weeks one summer helping a friend press olive oil at his family's mill in Southern France. It was the hardest work I've ever done (and I cleaned houses for two years to scratch out a living). The results were delicious, but the family clearly had invested quite a bit of money in the whole setup. Even if you're processing a small batch, the olives must be de-pitted and pressed within 24 hours of picking. That means you either have to grow the olives yourself or have an ample supplier.

While you could also go with the traditional method of pressing, using mats and vats and presses, that may be a bit too labor-intensive. The modern method requires a horizontal centrifugal machine to separate the juice from the pomace, then a vertical machine to separate the oil from the juice water. If you've got a couple centrifuges lying around, have at it.

Peanut butter. Wise Bread blogger Elizabeth Sanberg ran a cost comparison and found it cheaper to buy natural peanut butter than make it, unless you insist on an organic or all-natural product.

If you want to toss around your money, however, Sanberg included an easy recipe for peanut butter in her post.

Salad. For one or two people, it can be cheaper to simply cruise the supermarket salad bar than buy all the bits and pieces necessary to make a full salad.

 

Services

Are you a handyman or handywoman? Good with computers? A natural number cruncher? Then don't bother paying someone to perform these tasks. But if your skills are limited in these areas, do an Internet search to find the nearest help and open your wallet.

Auto oil change. Even my most mechanically inclined friend goes to a quick-lube joint these days because he doesn't know what to do with the used oil.

Formal printing jobs. A lot of people try to cut costs by using their home printers for formal invites, posters, complex advertising publications, etc. In the long run, it's cheaper to use a professional printer. You have a lot more options today than expensive print shops. For instance, use Office Depot coupons to custom print everything from promotional materials to banners to wedding packages.

In terms of overall costs, you save money on ink, paper and the time spent struggling to get everything just right before giving up in total frustration.

Greening your home. There are plenty of projects to make your home greener, like installing solar panels. Such projects can even save you money on utility bills. But much of the initial work is less expensive to hand over to pros to ensure it's done right the first time. Don't forget that many of these projects will have to pass city code requirements and some most be performed by licensed professionals.

Selling personal items. Some things, like DVDs, video games and furniture, are easy to sell through eBay or Craigslist. But such higher-end products as antiques, newer cars and memorabilia are harder to price and move quickly. A consignment shop or eBay specialist can sell such items a lot faster and guarantee a better price, even after they've taken their cut.

Small appliance repair. There's a reason they call it planned obsolescence. The sad fact is it's often cheaper to throw out a malfunctioning appliance and buy a new one, particularly if you'll have to replace a part. On small appliances such as blenders and toasters, it's not unheard of for a new part to be just a few dollars less than an entirely new appliance.

Taxes. You still have to gather all the bits and pieces, but odds are a tax professional can get you a bigger return -- or at least save you from overpaying. Consider the upfront price as worth avoiding the potential back-end cost of fees and penalties. In 2009 alone there were more than 1,700 changes to federal and state tax laws. Do you really want to try and understand them all?

 

More from Coupon Sherpa and MSN Money:

6Comments
Report
Please help us to maintain a healthy and vibrant community by reporting any illegal or inappropriate behavior. If you believe a message violates theCode of Conductplease use this form to notify the moderators. They will investigate your report and take appropriate action. If necessary, they report all illegal activity to the proper authorities.
Categories
100 character limit
Are you sure you want to delete this comment?

DATA PROVIDERS

Copyright © 2014 Microsoft. All rights reserved.

Fundamental company data and historical chart data provided by Morningstar Inc. Real-time index quotes and delayed quotes supplied by Morningstar Inc. Quotes delayed by up to 15 minutes, except where indicated otherwise. Fund summary, fund performance and dividend data provided by Morningstar Inc. Analyst recommendations provided by Zacks Investment Research. StockScouter data provided by Verus Analytics. IPO data provided by Hoover's Inc. Index membership data provided by Morningstar Inc.

ABOUT SMART SPENDING

Smart Spending brings you the best money-saving tips from MSN Money and the rest of the Web. Join the conversation on Facebook and follow us on Twitter.

VIDEO ON MSN MONEY

TOOLS

More