Smart SpendingSmart Spending

How to eat for $50 a week or less

With a weekly food budget of $50, you could probably even squeeze in a restaurant meal.

By MSN Money Partner Oct 31, 2012 12:26PM

This post comes from Carrie Kirby at partner blog Wise Bread.

 

Wise Bread logoFor the average single person, housing and food are the biggest expenses. Once you've signed a lease, your housing costs are pretty much fixed. But each month you'll make hundreds of choices that affect your food costs, making it a budget category ripe with savings potential and overspending pitfalls.

 

Image: Groceries (© Tetra Images/Corbis)If you've been accustomed to eating on a dormitory meal plan or living on Cap'n Crunch, developing proficiency at making real meals on a budget will take planning and practice. Here are some strategies that veteran bargain shoppers use to save on groceries.

 

Set a weekly budget -- and stick to it.

You may think you'll just go to the store and spend as little as possible, but having a hard number in mind will help you save much more. Many bargain shoppers -- not just students but experienced shoppers with big families to feed -- find it useful to go to the grocery store with only the amount of cash they intend to spend (no credit or debit cards) to make sure they stick to the budget without being tempted to go over.

 

How do you come up with your first budget? If you are already grocery shopping for all your meals, save two weeks' worth of receipts. Calculate how much you spent per week, and then evaluate that. Did you have enough food with enough variety to make a week's worth of good meals? Can you afford to continue buying that much, or do you need to reduce your spending?

 

Based on this evaluation, set a budget goal. If you're OK with the groceries you've been buying but feel you want to cut your spending, start by setting your budget at 10% below what you were already spending. With a goal in place, you'll find ways of meeting it. You may even find after a few weeks that you're ready to reduce your budget by another 10%.

 

If you haven't already been shopping for yourself and don't know where to begin, try a weekly budget of $50. This is half of what many frugal families with children spend, so it should be high enough for a single person to eat nutritiously even if you don't make every single meal from scratch.

 

Since there are 21 meals in a week, $50 may seem awfully low -- just $2.31 per meal. But keep in mind that some meals, especially breakfasts, can be made very cheaply. For example, a canister of oatmeal containing 30 servings may be purchased on sale for $3, providing an entire month's worth of breakfasts for just a dime apiece. Throw in a sliced banana or some diced apple for an extra quarter per day if you want it "deluxe." If your breakfast costs only 35 cents, that frees up money so your dinner can cost more than $2.31, and you'll still stay within budget.

 

Also keep in mind that $50 is just an example. You may find that in your area, or with your dietary needs, a week's worth of groceries costs more or less. The point is that you should figure out a budget goal and stick to it.

 

Pick your store.

Prices vary widely among different types of grocery stores. In fact, Consumers' Checkbook magazine found that in the Chicago area, the difference between the most and least expensive stores was as much as 21% for the same items.

 

Any investment that could guarantee a 21% return would be a no-brainer, and yet some people who spend hours poring over investment strategies think that grocery savings are not worth spending time on.

 

If you have been shopping at a high-end store or a corner convenience store, you'll be able to save a large chunk of change by switching to a bargain store such as Aldi or Save-a-Lot, a warehouse store or big-box stores such as Target or Wal-Mart, which are increasingly including grocery sections. If you want to shop at a warehouse store like Costco but you live alone, you may want to team up with a friend to split up large packages. If your food goes bad before you can eat it all, you haven't saved anything by buying in bulk.

 

Another great strategy, especially if you live in an urban area, is to look for ethnic grocery stores and produce markets. For example, in San Francisco, shops in the Mission District and Chinatown sell fresh produce at low prices.

 

While discount grocery stores are great for busy people who don't want to worry about sale prices and coupons, it's also possible to save money at a traditional grocery store, such as a Safeway, if you pay attention to what is on sale.

 

Learn how grocery sales work.

Traditional grocery stores are called high-low operators because they can sell the same item for a high price one week and a much lower price the next. At these stores, buying on sale can make a huge difference in your food prices. Each store typically advertises several loss leaders -- items that they may lose money on -- to get people into the store.

 

"Stores count on us going in for sale items and loss leaders, then doing the rest of our shopping at everyday high prices," said Rachel Singer Gordon, the author of the blog MashupMom.com. "Shop more strategically, and stock up on sale items so you never have to pay full price."

 

When a nonperishable item you use regularly goes on sale, definitely buy more than one. This will free up money in next week's budget to stock up on things that go on sale next week. But don't buy too much extra until you have been watching sale prices for a few months, because some discounts are much bigger than others. You don't want to buy six months' worth of laundry detergent only to see it go on an even better sale next month. Buy-one-get-one-free sales often feature the best prices you will see on an item.

 

Be sure to find out if the store requires you to have a loyalty card to get the sale prices. There's nothing worse than thinking you just saved a bunch of money only to get home and realize you paid full price.

 

The best way to save money with sales is to be flexible with your purchases. People often advise sticking to a shopping list, but if you make a list without looking at what's on sale, you could actually spend even more than you would buying on impulse. Check out your store's sale flier -- pick one up at the store or look online -- and make your list is based on what's cheap that particular week. That may involve trying new foods or brands.

Look for store brands.

House brands are often made in the same factories as the name brands, but they sell for less. If you have a name brand in your cart, even if it's on sale, take the time to check if the store brand is cheaper. And when store-brand items go on sale, their prices are tough to beat.

 

Give coupons a try.

You may associate coupons with older people -- or with those crazy shoppers on shows like TLC's "Extreme Couponing" who spend 40 hours a week clipping. But in reality, you can save money even if you spend only a few minutes a week on coupons.

 

You'll find a lot of coupons in Sunday newspapers, but that's not the only place to get them these days. You can print out coupons at home or download coupons directly to your phone, using tools such as Safeway's JustforU app.

 

Try a coupon database such as the one at Hot Coupon World, where you can search for the product you want to buy and find out if there's a coupon available and where to find it.

 

Do a little prep work.

Sometimes you can save a lot of money with just a little work. Look at the difference in price between pre-chopped vegetables and whole fresh ones. Try buying the whole veggies, and time yourself while chopping them. If it took you an extra five minutes to chop but cost $2 less, that's the equivalent of earning $24 per hour, tax-free. Is that worthwhile for you? It all depends on how much you typically earn, how much spare time you have and how much you like to cook.

 

Cut waste.

Forty percent of food produced in the U.S. is thrown away, according to the Natural Resources Defense Council. In fact, most of the garbage in municipal dumps is food. These are distressing facts, but they also point to a huge opportunity: If you stop throwing away food, you can actually get more and better food for the same amount of money.

 

The main reason food gets thrown away, of course, is because it goes bad, so don't let that happen. One way to avoid throwing away food is to sketch out a meal plan before you shop, to make sure you'll use all the fresh produce or meat you're buying. Another way is to have a plan for using leftovers promptly. If you're not going to be able to use leftovers within a day or so, put them in your freezer, and you'll have a quick meal ready on a future busy day.

 

If you have odds and ends left over after cooking, save even small amounts of ingredients. You can always throw them into spaghetti sauce or a can of prepared soup to avoid letting them go to waste.

 

Another easy way to avoid wasting food is to keep the refrigerator uncluttered. If you lose sight of yesterday's leftovers behind a crowd of almost-empty ketchup bottles, you're likely to forget about them until it's too late.

 

Sticking to that weekly budget can really help you cut waste. If you know you can't buy more groceries until the end of the week, you're more motivated to make good use of every ingredient you purchase.

 

Avoid eating out.

Fifty dollars can buy several bags of groceries, or it can disappear in just one or two restaurant meals. Then again, it's no fun to say you'll never eat out, unless you're truly on a subsistence budget.

 

Budget for your restaurant meals just as you do for your grocery meals. You may be able to fit restaurants into a $50 weekly budget if you keep your grocery list down to $35 and allow $15 for your share of a weekly meal out with friends. If you can afford it, set an additional restaurant allowance.

 

But just remember that by using your new bargain-shopping skills, you could probably feed a lot of friends at home and even buy a bottle of wine for the price of just your own entree and a drink out.

 

More on Wise Bread and MSN Money:

18Comments
Oct 31, 2012 1:38PM
avatar

i am not sure if i can call that informative

 

Nov 1, 2012 12:10PM
avatar
On a fixed income we budget $8 per day for two of us, and "groceries" also include cleaning products and paper goods. Making the best possible use of your food dollars is a skill learned over a lifetime. If they grow up at McDonalds they will proably not like homemade things. Start your kids young, if they help prepare it chances are much better they will eat it, by the time they are "adults" their habits and acquired tastes are hard to change. 
Nov 1, 2012 2:17PM
avatar

I feed a family of 3 adults for $200 a month. I buy meat in bulk and cut it up and freeze it. For example a whole pork loin (about $20) gets 2 pork roasts, 12-15 pork chops and cubed pork for making stirfry etc. A 10lb package of hamburg at a meat wholesaler costs about $25. Makes alot of hamburgs, meatloaf, sloppy joes, tacos, etc. I make large batches of spaghetti sauce and soups and freeze for at least 2 meals. I keep a container of left over veggies in the freezer and use to make soup. I buy in bulk at ****'s and alot of things have to only be purchased every couple of months. Hams on sale will give you several meals - baked, sandwiches, left over meat chunks for boiled dinner and the bone for soups or baked beans. A little planning and a freezer save alot on groceries.

Nov 1, 2012 10:55AM
avatar
People on EBT and/or other assistance get a boatload more than $50.00/wk....
Oct 31, 2012 9:12PM
avatar
Why does MSN write about things that are common scene sorry everybody already knows this.
Nov 1, 2012 10:23AM
avatar
I budget $ 10 per day for two adult guys, and eat pretty well.. it would fit three adults if we tried..
Nov 1, 2012 5:06PM
avatar
I can eat for a week on $50. Because I cook.Being one person it's easy. I don't belive a person gets $50. a week in food stamps' At least not in my state.
Nov 1, 2012 9:35AM
avatar
"You can squeeze in a restaurant meal." Translation: You can eat out of a dumpster at McDonald's. LMAO.
Nov 1, 2012 7:12PM
avatar
I eat out six days a week. I take half of each meal home to eat later. Not counting the two evenings a week, that I treat my children, it amounts to less than fifty dollars per week.
Dec 4, 2013 12:07AM
avatar

You have provided a lot of useful information. My husband and I average $50 week, and eat whatever we want. We prepare a lot of food ourselves, sprinkled in with some convenience items.

 The trouble with most people, they can't be bothered, because they work full time,as their excuse.

Cooking from scratch takes very little time. Peel some veggies, plop them in water roast a chicken/roast the evening before.

 If you like homemade oatmeal, but dont have time to cook it in the morning, make a large pot on the weekend, and divide into single serve containers. In the morning add a bit of water, stir, pop into the microwave..it's ready.

 Same with muffins if you prefer them for breakfast. Cook them on the weekend and eat during the week.

 If you are on welfare...well you have all the time in the world to cook fro scratch...inbetween job searching, of course.

Nov 1, 2012 6:07AM
avatar

Here's a wake-up: Gourmet food baskets are a Christmas classic and fun to assemble.

Give others items they'd never buy themselves. And recall some credit cards offer 3% cash-

back on groceries but zero discount for liquor -- so replace liquor with extract! 

 

My supermarket weekly ad listed vanilla at 2 oz. for $3.99 this week -  that's this week's

reduced price (after sale period, it will probably return to $5 a bottle).  I shopped a 'box'

store (like its Costco cousin) and located 16 oz. vanilla at $14.50 (if you buy 3, they

discount to $11.50 each).  Do the math; you'll buy vanilla in bulk hereafter.  Do more

math then use your credit card and buy a case for present  basket inclusions and save

an additional 3% on the $11.50 price. 

 

Add a package of ''doubles produce life" plastic bags  (they really extend life of fruits

and veggies) with your vanilla bottle, add a bottle of QUALITY maple syrup, a box of

oatmeal (reduces heart ailments), six luscious pears and a can of fine cocoa and

you'll have firends forever.  Earn 3% back on EVERYTHING! 

 

Nov 1, 2012 4:33PM
avatar
Obviously written by someone that has been taken care of by someone else most of her life.  Doesn't have a clue.  Welcolm to the Obummer way of life. 
Nov 1, 2012 4:02PM
avatar
Get use to it , this is the Obama plan. Every one eats at $50 a week, weather you work or not. Work for more and Obama will take more to level the playing field. Nobody gets anything that you don't have. Obama will tell you what you can eat and how much you can eat. No super sizes, nothing sweet, nothing that everybody can't eat. Stick to the basics. Don't go outside of the box.
Report
Please help us to maintain a healthy and vibrant community by reporting any illegal or inappropriate behavior. If you believe a message violates theCode of Conductplease use this form to notify the moderators. They will investigate your report and take appropriate action. If necessary, they report all illegal activity to the proper authorities.
Categories
100 character limit
Are you sure you want to delete this comment?

DATA PROVIDERS

Copyright © 2014 Microsoft. All rights reserved.

Fundamental company data and historical chart data provided by Morningstar Inc. Real-time index quotes and delayed quotes supplied by Morningstar Inc. Quotes delayed by up to 15 minutes, except where indicated otherwise. Fund summary, fund performance and dividend data provided by Morningstar Inc. Analyst recommendations provided by Zacks Investment Research. StockScouter data provided by Verus Analytics. IPO data provided by Hoover's Inc. Index membership data provided by Morningstar Inc.

ABOUT SMART SPENDING

Smart Spending brings you the best money-saving tips from MSN Money and the rest of the Web. Join the conversation on Facebook and follow us on Twitter.

VIDEO ON MSN MONEY

TOOLS

More